Jakub Brandt
31 Mar
31Mar

Organista kościelny to nie tylko muzyk liturgiczny, ale także osoba, która swoją posługą może pomóc wiernym w głębszym przeżywaniu wiary. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że poprzez śpiew liturgiczny można uzyskać odpust zupełny – darowanie kary doczesnej za grzechy. Kościół daje nam kilka wyjątkowych okazji, podczas których wspólne odśpiewanie określonych hymnów i modlitw pozwala na otrzymanie tej łaski. Jakie to momenty i jak organista może w tym pomóc?

Hymn „Przed tak wielkim Sakramentem”

Pierwszą okazją do uzyskania odpustu zupełnego jest pobożne odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” podczas dwóch ważnych uroczystości:

  • Wielki Czwartek – po Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej, podczas przeniesienia Najświętszego Sakramentu do ciemnicy.
  • Boże Ciało – w trakcie procesji eucharystycznej.

Organista, prowadząc wiernych w śpiewie tej modlitwy, nie tylko upiększa liturgię, ale także umożliwia zgromadzonym uzyskanie odpustu zupełnego. Warto wcześniej poinformować parafian o tej szczególnej łasce, zachęcając ich do aktywnego uczestnictwa w śpiewie i odpowiedniego przygotowania duchowego (stan łaski uświęcającej, Komunia święta, modlitwa w intencjach papieża).

Hymn „Ciebie Boga wysławiamy” (Te Deum)

Drugą wyjątkową okazją do uzyskania odpustu zupełnego jest publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „Ciebie Boga wysławiamy” jako podziękowanie za otrzymane łaski w ostatnim dniu roku kalendarzowego.

Organista może zadbać o to, by hymn ten był wykonany w sposób uroczysty i angażujący wiernych. Można także przypomnieć o możliwości uzyskania odpustu poprzez wcześniejsze ogłoszenia parafialne lub komentarz duszpasterski. Włączenie wspólnoty do aktywnego śpiewu pomoże wszystkim obecnym w świadomym dziękowaniu Bogu za miniony rok.

Hymn "Te Deum" można zaśpiewać w ramach uwielbienia po komunii św. lub na zakończenie nabożeństwa kończącego rok kalendarzowy.

Hymn „Veni Creator”

Trzecia okazja do odpustu zupełnego to publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu do Ducha Świętego „Veni Creator”, który można wykonać:

  • 1 stycznia (Nowy Rok) – jako prośba o Boże błogosławieństwo na nowy rok,
  • w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – prosząc o dary Ducha Świętego.

Organista, inicjując śpiew tego hymnu, pomaga wiernym wejść w modlitewny klimat i skorzystać z daru odpustu. Może też przygotować chór parafialny lub scholę, by wykonać hymn w bardziej uroczystej formie, zachęcając do włączenia się całej wspólnoty.

Hymn do Ducha Świętego można zaśpiewać w różnych fragmentach Mszy Świętej - w ramach procesji wejścia, na uwielbienie po komunii św. lub też na zakończenie Mszy Świętej.

Rola organisty w liturgii i duchowym prowadzeniu wiernych

Organista pełni kluczową funkcję w prowadzeniu śpiewu liturgicznego. Jego zadaniem jest nie tylko techniczne zagranie melodii, ale także duchowe przewodzenie wspólnocie. Mając świadomość, że poprzez śpiew można uzyskać odpust zupełny, organista może aktywnie pomagać wiernym w korzystaniu z tej łaski. Warto pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach:

  • Informowanie wiernych – przed ważnymi uroczystościami można przekazać informacje na temat odpustu, np. w ogłoszeniach parafialnych.
  • Angażowanie wspólnoty – zachęcanie do śpiewu, np. poprzez wcześniejsze próby z wiernymi czy podanie tekstu w śpiewnikach lub na wyświetlaczu.
  • Dbałość o wykonanie – uroczyste, piękne wykonanie hymnów pomaga w głębszym przeżywaniu modlitwy.

Liturgia jest przestrzenią, w której muzyka pełni funkcję nie tylko estetyczną, ale przede wszystkim duchową. Organista, świadomy swojej roli, może stać się przewodnikiem wiernych w dążeniu do świętości, pomagając im w uzyskaniu odpustu zupełnego poprzez piękno liturgicznego śpiewu.

©Jakub Brandt 2025

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.