Osoby, które uczestniczyły dziś we Mszy Świętej, w modlitwie powszechnej mogły usłyszeć takie wezwanie:
"Módlmy się za ludzi z licznymi talentami, aby nabrali odwagi, podejmując służbę dla dobra społeczeństwa."
Rzadko kiedy intencja odczytana w modlitwie powszechnej potrafi mnie w jakiś sposób zaskoczyć czy zmusić do przemyśleń. Z reguły są one raczej standardowe i oczywiste, ale ta... przyznacie, jest mocna!
Nie wiem dlaczego, ale kiedy usłyszałem tę intencję, od razu pomyślałem o nas - organistach - a także o innych osobach, które wykorzystują swój muzyczny talent w służbie Kościołowi. Bez względu na to czy mówimy o chórzystach, scholi, czy psałterzystach, każdy z nas na pewnym etapie swojego życia podjął decyzję o służeniu bliźniemu swoim talentem.
Dzisiejsza intencja modlitwy powszechnej jest prośbą za osoby obdarzone talentami, aby nie zatrzymywały ich tylko dla siebie, lecz miały odwagę wykorzystywać je dla dobra innych. Można ją rozumieć jako wezwanie do aktywności społecznej, zawodowej, a także duchowej – do dzielenia się swoimi zdolnościami w służbie wspólnocie, lokalnej społeczności, Kościołowi i światu. To również przypomnienie, że talenty są darem, ale i zobowiązaniem – nie powinny pozostawać niewykorzystane. W tle tej modlitwy można dostrzec nawiązanie do ewangelicznej przypowieści o talentach (Mt 25,14-30), która zachęca do pomnażania darów otrzymanych od Boga.
To również modlitwa o pokonanie lęku, niepewności czy wygody, które mogą powstrzymywać ludzi przed podejmowaniem inicjatyw i przed angażowaniem się w pomoc innym. Możemy prosić Boga, aby inspirował ich do odwagi, ofiarności oraz odpowiedzialnego korzystania z otrzymanych darów.
W tym miejscu dziękuję wszystkim organistom, chórzystom oraz ogólnie muzykom, którzy zdecydowali się na wykorzystanie swojego talentu właśnie w Kościele. To między innymi Wasza praca niesamowicie wzbogaca przeżywane uroczystości!
©Jakub Brandt 2025